e-kultura
 

Keresés

2010. március 16.

Névnapok
Henrietta
Ábrahám, Bálint, Euzábia, Geréb, Henriett, Henrik, Herbert, Jetta, Marina, Nóna, Nónusz

E napon született
>> Pieter Corneliszoon Hooft író (1581)
>> René François Armand Sully-Prudhomme Nobel-díjas költő (1829)
>> Benkő Henrik karmester és zenetanár (1858)
>> Bernardo Bertolucci filmrendező (1940)
>> Császár Angéla színésznő (1946)
>> Margaret Weis írónő (1948)
>> Nancy Wilson (Heart) zenész (1954)
>> Isabelle Huppert filmszínésznő (1955)
>> Kaszás Attila színész (1960)
>> Todd McFarlane képregényes (1961)
>> Stuart Kerr (Love & Money / Texas) zenész (1963)
>> Kevin Tod Smith filmszínész (1963)
>> Jimmy DeGrasso (Alice Cooper) dobos (1963)
>> Gore Verbinski filmrendező (1964)
>> Leena Peisa (Lordi) billentyűs (1979)
E napon halt meg
>> Chován Kálám zeneszerző (1928)
>> Selma Lageflöf Nobel-díjas írónő (1940)
>> Szabó István író (1976)
Egyéb esemény
>> 1850-ben megjelenik Nathaniel Hawthorne regénye, A skarlát betű. (1850)
>> A Kifulladásig című film bemutatója 1960-ban (1960)

Feed
RSS201
Atom1

Philip K. Dick: Figyel az ég

Philip K. Dick: Figyel az ég

2005. március 22.

Kiadó: Agave Könyvek
Kiadás éve: 2005
Kategória: sci-fi / fantasy / horror
Eredeti cím: Eye in the sky
Oldalszám: 201
Ára: 1980 Ft

Jack Hamilton kénytelen szembesülni azzal, hogy az ’50-es évek Amerikájának „boszorkányüldözése” – a McCarthy-korszak – őt is utolérte. Választania kell, vagy otthagyja eddigi munkáját – katonai kutatások –, vagy otthagyja szerető hitvesét – Marshát –, akit azzal vádolnak, hogy a kommunistákkal szimpatizál.
Ráadásul azon a napon, amikor mindezzel szembesítik, egy súlyos balesetnek is szenvedő alanyává válik, feleségével és hat másik emberrel együtt. Éppen egy tudományos kísérletet néznek, amikor a protonsugár-deflektor meghibásodik, és kis csoportjuk belezuhan az energianyalábba.

Amikor Jack magához tér a kórházban, már tudja, hogy valami nincs rendjén a környezetével. Hamarosan a baleset minden alanya szembesül vele, hogy egy teljesen más, alternatív világba kerültek, ahol egy furcsa istenség befolyásolja az emberek életét.
Jack nem hajlandó elfogadni, hogy ebben a világban élje le hátralévő idejét, így mindent megtesz annak érdekében, hogy kiderítse, kiféle-miféle isteni hatalom figyeli őket az égből, és játszik velük kénye-kedve szerint.

Kicsit meglepődtem, amikor elolvastam a regényt. Eddigi tapasztalataim alapján Dicktől nem vártam pozitív, mégpedig ennyire pozitív befejezést. Aztán szembesültem azzal a ténnyel, hogy ez a mű az író egy korai regénye, és ekkoriban még nem úgy fejezte be történeteit, hogy benne hagyja az olvasót a „szószban”, rágódjon csak a témán, amíg bírja szusszal.

Mint fentebb említettem, Dick szeretett a valóság és a párhuzamos világok témájával foglalkozni. Azon írók közé tartozik, akik képesek ezt a témát többször feldolgozni úgy, hogy minden alkotásuk egyedi darab, és teljesen új aspektusból tárja elénk az adott dolgot.
Míg az Ubikban mindvégig csak azt hisszük, hogy tudjuk, mi a valós, és mi nem, addig a Figyel az égben mindvégig pontosan tudjuk, hányadán állunk a valósággal.

A regény politikai vonatkozásaira mindenféleképpen ki kell, hogy térjek, mivel a kommunistaüldözés az egyik fontos szál ebben a műben. Nem az első, és nem is az utolsó eset, hogy Dick az aktuál-politikát valamilyen szinten beleszövi regényeibe.
A Kizökkent időben a „kirakat”-Amerika lepleződik le, és kerül pellengérre, ebben a regényben pedig azzal a megalázó helyzettel szembesülhetünk, hogy mit jelentett akkoriban az USA-ban, ha valakiről azt feltételezik, hogy kommunista.
Mint tudjuk, Dick is keveredett hasonló gyanúba annak idején, és az volt a fixa ideája, hogy folyamatosan megfigyelték.

A Figyel az ég remek kis olvasmány, egyrészt mindazok számára, akik az Agave Könyvek jóvoltából szép lassan Dick szerelmeseivé válnak, másrészt mindazoknak, akik már eleve mutattak érdeklődést Dick művei iránt.

Kapcsolódó írásunk:
Lawrence Sutin: Isteni inváziók - Philip K. Dick élete

Életrajz

Regényrészlet

Mezei Attila

© Ekultura.hu